Ministarstvo gospodarstva raspisalo je natječaj za dodjelu nepovratna tri milijuna kuna iz pretpristupnih fondova Europske unije namijenjena poduzetnicima. Novac će biti dodijeljen putem programa IPA, a cilj je veća konkurentnost malog i srednjeg poduzetništva, pogotovo u slabije razvijenim područjima, dosizanje nacionalnog stupnja razvoja i time poticanje gospodarske i društvene ujednačenosti Hrvatske. Natječaj je raspisan 19. prosinca 2011. i traje do 20. veljače 2012. godine, a može se dobiti od 50.000 do 200.000 kuna. Da bi poduzetnici dobili što kvalitetnije informacije o prijavi i sudjelovanjem na natječaju pokušali unaprijediti svoje poslovanje, u utorak je u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) održana druga radionica na temu "Potpora povećanju konkurentnosti malog i srednjeg poduzetništva". Nepovratna će sredstva omogućiti poduzetnicima lakše i uspješnije poslovanje, a 2012. godinu svi bi trebali maksimalno iskoristiti za podizanje konkurentnosti.
Ministarstvo gospodarstva raspisalo je natječaj za dodjelu nepovratna tri milijuna kuna iz pretpristupnih fondova Europske unije namijenjena poduzetnicima.
Novac će biti dodijeljen putem programa IPA, a cilj je veća konkurentnost malog i srednjeg poduzetništva, pogotovo u slabije razvijenim područjima, dosizanje nacionalnog stupnja razvoja i time poticanje gospodarske i društvene ujednačenosti Hrvatske.
Natječaj je raspisan 19. prosinca 2011. i traje do 20. veljače 2012. godine, a može se dobiti od 50.000 do 200.000 kuna.
Da bi poduzetnici dobili što kvalitetnije informacije o prijavi i sudjelovanjem na natječaju pokušali unaprijediti svoje poslovanje, u utorak je u Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) održana druga radionica na temu "Potpora povećanju konkurentnosti malog i srednjeg poduzetništva".
Kako je istaknula HGK-ova potpredsjednica za gospodarstvo, europske integracije i pitanja EU-a Vesna Trnokop Tanta, nepovratna će sredstva omogućiti poduzetnicima lakše i uspješnije poslovanje, a 2012. godinu svi bi trebali maksimalno iskoristiti za podizanje konkurentnosti.
Poduzetnici koji budu odabrani prema strogim kriterijima dobit će 50 do 85 posto vrijednosti projekta, a ostatak će, najmanje 15 posto, morati osigurati iz vlastitih ili drugih izvora koji nisu uključeni u europski proračun. Onima koji su već lani dobili novac iz EU-ovih fondova, ako prođu na ovom natječaju, novac koji su tražili bit će umanjen za iznos dobiven ove ili u protekle dvije godine. Naime, u tri se fiskalne godine može dobiti najviše 200.000 eura.
Posebno bi se, rečeno je na radionici, predlagatelji projekata trebali okrenuti razvoju tehnologije i proizvodnih metoda koje promiču zeleno gospodarstvo te jačanju razvojnih potencijala za nove i konkurentne proizvode u skladu s ekološkim i drugim međunarodnim standardima. Naime, kako je rečeno, ograničena sredstva neće dobiti svi već dvadesetak do tridesetak projekata. Stoga je najvažnije zadovoljiti tri kriterija: predlagatelj i partneri, projekt i aktivnosti te troškovnik. Naravno, važno je i da je sjedište tvrtke u Hrvatskoj te da ima registrirane djelatnosti koje se navode u projektu za koji se traži novac.
Zainteresirani poduzetnici sve informacije mogu pronaći i na internetskoj stranici Operativnog programa za regionalnu konkurentnost (www.regionalna-konkurentnost.hr), stranici Središnje agencije za financiranje i ugovaranje (www.safu.hr) te na internetskoj stranici Europske poduzetničke mreže (www.een.hr).